94 procent av eleverna trivs i våra skolor!

I vår balanserade målbild mäter skolorna mål kring trygghet, trivsel och huvudperson. Detta mäts med hjälp av en elevenkät under både hösten och våren samt en föräldraenkät under vårterminen. Delårsresultatet är baserat på höstterminens elevenkät och redovisar ett sammanslaget resultat för Svedenskolan Mälarhöjden, Svedenskolan Bergshamra samt Häggviks Gymnasium. De sammanslagna resultaten kring målen trygghet, trivsel och huvudperson är mycket goda och är något bättre än resultatet för läsår 14/15. Två av skolorna redovisar ett bättre resultat på samtliga tre mål och en av skolorna redoviserar ett bättre resultat på två av målen och ett marginellt sämre resultat på ett av målen.

- Det är mycket fina siffror som är ett resultat av ett fantastiskt arbete som alla medarbetare på våra skolor gör, varje dag. Att våra elever ska trivas, känna sig trygga och kunna påverka sin skolsituation är alltid högprioriterade frågor som vi ständigt arbetar med och helt nöjda kan vi aldrig vara om inte 100 % av våra elever känner trivsel och trygghet, säger skolchef Joakim Gestberg.

Sammanslaget resultat för Svedenskolorna och Häggviks Gymnasium:
94,3 % av eleverna trivs i skolan
94,1 % av eleverna känner sig trygga i skolan
95,6 % av eleverna känner att de får vara med och påverka sin skolsituation

 

Nyheter

Mycket snö!

Mer snö i Stockholmsområdet än på cirka 100 år.

Våra traditioner

Nyligen uppmärksammade vi FN-dagen och nu närmar sig Halloween. Läs mer om våra traditioner.

Pedagogisk cirkus

Cirkus Cirkör gästar Svedenskolan Bergshamra genom Skapande Skola

Eget driv och målbild

Under cirka två veckors tid nu på sommaren har två av våra elever på Svedenskolan Bergshamra haft ett morgoncafé för skolans personal. Läs mer...

Fritidshemmets dag

På skolgården fanns det ett stort utbud av aktiviteter att pröva! Läs mer...

Scenkonst, humor och skräck

En stor publik fyllde rummet med många skratt när teatergruppen ’Svedenteatern’ spelade upp sin nya uppsättning och några gamla godingar.

Nya perspektiv

Hur skapar man djup i en bild? Det vet många av våra elever!

Dags att rösta!

På söndag är det valdag för alla vuxna, men på Svedenskolan Bergshamra är det valdag redan idag.

Filmfestival

På Svedenskolan Bergshamra görs det mycket film och dessa får ofta premiär i vår egna filmfestival.

Greenscreen på sportlovet

Som en av fritidsaktiviteterna under sportlovet fick eleverna på Svedenskolan Bergshamra pröva på att göra film med greenscreen.

Svedenskolans OS-tema

Under januari och februari är det OS på Svedenskolan. Alla klasserna kommer lära sig mer om OS-historia och vad OS handlar om idag. Invigningen av temaarbetet OS på Svedenskolan är måndag 13 januari.

Skolavslutning

Höstterminen har gått mot sitt slut och skolavslutningen var i Bergshamra kyrka.

Pingisturnering

På den årliga pingisturneringen "Luciaduellen" representerades Utvecklingspedagogik av Häggviks Gymnasium och Svedenskolan. Från den sistnämnda skolan deltog sju tappra elever, en pingisveteran och resten nybörjare.

Advents drop-in

Varje år arrangerar Svedenskolan en stor julmarknad där eleverna säljer saker för välgörande ändamål.